Matcha teikiama nauda


Pastaruoju metu mačia arbata (jap. „Matcha“) išpopuliarėjo kaip „supermaistas“, turintis supergalių. Paskaičius apie jos įspūdingą naudą sveikatai, išties sunku nepakelti antakių iš susižavėjimo.

Aš esu didelė matcha arbatos gerbėja, ne mokslininkė ir ne medikė. Matcha, kaip ir kitos žaliosios arbatos, nauda tikiu tiek, kiek galiu remtis patikimais tyrimais ir žinomų arbatos ekspertų žiniomis.

Šiame tekste dalinuosi tais faktais, kurie grįsti moksliniais tyrimais, taip pat savo patirtimi, kurią kaupiu kasdien mėgaudamasi matcha arbata.

 

Pirma – tai antioksidantų šaltinis

Matcha arbatą į savo kasdienį gyvenimą įtraukiau kaip gausų antioksidantų šaltinį. Anksčiau antioksidantų gaudavau valgydama šilauoges, juodąjį šokoladą, braškes, avietes, špinatus ir kitus sveikus produktus. Matcha papildė šių sveikų produktų racioną. Labiausiai ja džiaugiuosi žiemos metu, kai trūksta šviežių sezoninių daržovių ir vaisių.

Ar matcha turi daugiau antioksidantų nei kitos žaliosios arbatos? Priklauso nuo to, kokią arbata lyginsime. Jeigu su arbata pakeliuose, taip, tuomet daugiau. Tačiau užplikoma kokybiška arbata, pvz., senča, gyokuro, banča ar kitos, taip pat yra gausios antioksidantų, tik, norint jų daugiau pasisavinti, reikia užplikyti arbatą kelis kartus. Matcha atveju sunaudojame visą lapelį, todėl vienu metu gauname didesnį kiekį antioksidantų – šių sveikatos sergėtojų.

 

Antra –  matcha padeda susikaupti

Pradėjusi gerti matcha, pastebėjau, jog lengviau valdau stresą ir įtampą, geriau sekasi sukoncentruoti dėmesį. Ir tai nesudėtingai paaiškinama.

Arbatoje yra gausu amino rūgšties L-teanino, kuris padidina neuromediatorių kiekį smegenyse. Neuromediatoriai reguliuoja mūsų nuotaiką, gebėjimą susikoncentruoti.

L-teanino yra daugumoje žaliųjų ir juodųjų arbatų, tačiau jo kiekis matcha arbatoje yra didesnis dėl dviejų priežasčių:

  • šešėlinis auginimo būdas padidina amino rūgščių gamybą,
  • geriant matcha suvartojame visą arbatos lapą.

Jei praktikuojate jogą ir meditaciją, matcha arbata gali būti idealus pasirinkimas.

Trečia – energija ir jokio šalutinio poveikio

Geriant matcha galima visą dieną išlikti budriam, jaustis energingai ir žvaliai. Taip yra dėl L-teanino ir kofeino, esančio matcha milteliuose. Kofeinas yra stimuliatorius, o L-teaninas lėtai išleidžia kofeiną į kraują. Nėra staigaus energijos lygio kilimo, o vėliau kritimo, kuris paprastai nutinka geriant kavą ir kitus energinius gėrimus. Be to, palyginti su kava, matcha yra daug švelnesnė skrandžiui.

Matcha kofeino poveikis trunka vidutiniškai 4–5 val. Tačiau tai yra individualu ir priklauso nuo arbatos miltelių kiekio. Ilgai trunkantis energijos jausmas man yra viena didžiausių matcha gėrimo naudų.

Dalinuosi nuoroda, kur rasite naudingų skelbtų mokslinių straipsnių apie žaliosios arbatos matcha naudą:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/